SONBAHAR YEŞİL ALAN BAKIM ÇALIŞMALARI

Havaların soğuması ile kendini hissettiren sonbahar doğada yarattığı renk değişiklikleri ile farkı ve güzel görüntüler ortaya çıkarmaktadır. Tüm canlılar gibi doğanında kendisini kışa hazırladığı bu dönemde, yeşil alan bakım çalışmaları sırasında yapılacak çalışmalar hakkında sizlere vereceğimiz kısa bilgilerle bahçede zaman geçirmenin farklı yönlerini keşfedeceksiniz.

SONBAHAR MEVSİMİNDE YEŞİL ALANLARIN BAKIMI

Sonbahar Dönemi(Eylül-Ekim-Kasım)

22 Eylül-22 Aralık arasındaki dönemi kapsamaktadır.

Eylül:Çim alanlarda sulama, biçim, yabancı otla mücadele gibi bahardan beri süren işlemler devam etmektedir. Ayrıca gübreleme, havalandırma, silindirleme, işlemlerinin yanında onarım ve tohum ekimi işleri de yapılabilir.

Sulama işleri havanın biraz serinlemesi ile hafiflemektedir. Fakat uygun hava şartlarının çim gelişimini arttırmasından dolayı biçim işleri sulamaya oranla biraz daha fazladır. Yabancı ot, hastalık ve zararlılarla mücadele devam etmektedir.
Toprağın gevşek olduğu yerlerde silindirleme, sıkışık olduğu yerlerde ise havalandırma işlemi yapılmalıdır. Ayrıca ağır topraklarda üst giydirme uygulaması ile toprağın iyileştirilmesi sağlanır.

Yeni çim ekimi için en uygun zamanlardan biriside eylül ayıdır. Bölgelere ve iklim şartlarına bağlı olarak tohum atma zamanı değişse de en uygun zaman 1Eylül–15 Ekim arasıdır. Ayrıca bozuk alanların tamiri de bu dönemde yapılabilir.
Mevsim dolayısı ile sulama işleri bir derece azalsa da özellikle yağış almayan yerlerdeki (saçak altları, duvar dipleri) bitkilerin sulanmaya ihtiyacı vardır.

Kışlık çiçekler ile soğanlı yumrulu bitkilerin dikim zamanıdır. Ayrıca büyük herdemyeşil ağaç ve çalıların özel yöntemler kullanılarak bir yerden başka bir yere nakli bu ay sonundan başlayarak yapılabilir.

Bazı ibreli ve herdemyeşil çalılar, süsen, şakayık, sardunya gibi bitkilerin çelikle üretimine de bu dönemde başlanabilir.
Mantari hastalıkların etkileri bu dönemde görülmektedir.


Ekim: Çim alanlarda uygulanan sulama ve biçim işleri bu dönemde azalmaktadır. Fakat yeni ekilen alanlarda sulama, silindirleme ve biçim işlemleri normal olarak devam etmektedir. Silindirleme işlemi bu ayın ortalarına kadar sürmekle beraber yabancı ot mücadelesi de bitmektedir.

Havalandırma ve üst giydirme işlemleri için en uygun dönemdir. Ayrıca çim alanlarda yaprak temizliği yapılması da gerekmektedir.

Çim ekim işlemi de bu ayın ortasına kadar yapılan işler arasındadır.

Yağışların başlaması ve havaların serinlemesi ile sulama işleri hafiflemektedir. Duvar dipleri, saçak altları ve ibreli ağaç altlarındaki bitkiler yağışa rağmen yeteri kadar suyunu alamadıklarından sulanmaya ihtiyaç duyabilirler. Kışa girilmeden bitki diplerinin malçlanması ile bitki köklerinin soğuktan etkilenmesi en aza indirileceği gibi toprağın nemli kalması sağlayacaktır.

Kasım: Çimin gelişiminin bu mevsimde durmuş olması ile birlikte çim alanlara yönelik bakım işlemleri de sona ermiş demektir. Bazı yerlerde ve hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği alanlarda bu dönemde son kez biçim işlemi gerçekleştirilebilir. Çimlerin son biçimlerinde kısa kesilmesi (2 cm) kışa girerken yaralıdır. Bu dönemde yapılan işlerin başında ise dökülen yaprakların toplanması ve çim alanların tırmıklanması gelmektedir.

Kışa girmeden ağaç ve çalı diplerinin kabartılarak yabancı otlardan arındırılması yararlı bir uygulamadır.

Toprak don ve karla işlenmez hale gelene kadar fidan dikimleri gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu dönemde nakil işlemleri de gerçekleştirilebilinir. Yeni dikilecek olan fidan ve nakil yapılan bitkilerin sulanmasının ve herdemyeşil bitkilerde kışa girmeden toprak nemini sağlamanın dışında bu dönemde sulama yapılmamaktadır.

Sonbaharda budama işlemleri için en uygun dönemdir. Erken baharda çiçeklenen bitkilerin(gül, filbahri, mürver, hanımeli vb.) budanması bu dönemde gerçekleştirilir. Güllerde yapılan budama dal ve sürgünlerin yarı yerinde kesilmesi ile olur. Bu işlemin yapılamasındaki amaç rüzgâr, kar vb hava koşullarından dolayı dal ve sürgünlerin kırılmasını engellemektir. Güller için asıl budama mart ayı içerisinde yapılmaktadır.

KAYNAK:

Erdoğan, A., 2008. Yıllık bakım periyotlarının Mesa Koru Sitesinde incelenmesi, Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 91 s., Ankara« Haberlere Geri Dönün